Jakie rośliny warto mieć w swoim domu?

Rośliny
Jakie rośliny warto mieć w swoim domu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny doniczkowe sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i bardziej atrakcyjne. Jakie okazy są niedrogie, nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i posiadają walory dekoracyjne?

Chiński evergreen

Chiński evergreen to atrakcyjna, zimozielona roślina doniczkowa, która ma charakterystycznie wybarwione, jasne pośrodku i miękkie liście stanowiące jej największy walor ozdobny. Co ważne, poza pięknym wyglądem oczyszcza powietrze z toksyn (np. benzenu, formaldehydu) – doskonale sprawdzi się więc w domach mieszkańców miast, w których występuje smog. Jest łatwa w uprawie i nie musimy poświęcać jej zbyt wiele czasu na co dzień.  Chiński evergreen można postawić zarówno w miejscu z rozproszonym światłem słonecznym, jak i półcieniu. Wystarczy regularne podlewanie (2-3 razy w tygodniu), aby odwdzięczył się nam pięknym wyglądem.

Wężownica

Sansewieria (wężownica) zwana żartobliwie językiem teściowej to łatwa w uprawie, długowieczna roślina, która radzi sobie w każdych warunkach. Pochodzi z rejonów południowej i równikowej Afryki oraz Półwyspu Arabskiego. Wężownica ma grube, proste,  żywozielone liście, niekiedy cętkowane lub z zabarwionymi na żółto brzegami (w zależności od odmiany). Podobnie jak chiński evergreen zaliczana jest do najbardziej pożytecznych roślin i ma zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji (takich jak amoniak, benzen, formaldehyd, toluen, ksylen). Wężownica preferuje stanowiska ciepłe i dobrze nasłonecznione. W okresie letnim światło powinno być rozproszone, gdyż zbyt silne słońce może poparzyć liście, co objawia się sporymi białymi plamami o strukturze papieru. Natomiast w miejscu cienistym sansewieria traci swoje intensywne wybarwienie. Wężownicę należy podlewać systematycznie, ale niewielką ilością wody, najlepiej wtedy, gdy zauważymy, że ziemia wyraźnie przeschła (latem raz w tygodniu, a zimą co 2 tygodnie). W letnich miesiącach możemy też zasilać ją nawozem dedykowanym do sukulentów i kaktusów.

Gerbera 

Kolejna wdzięczna w uprawie roślina to gerbera – jest często hodowana w przydomowych ogródkach, czy też używana do tworzenia kompozycji florystycznych. Dobrze odnajdzie się również w domowych warunkach. Jej odkrywcą jest botanik Traugott Gerber, od którego nazwiska roślina otrzymała swoją nazwę. Naturalnym miejscem występowania gerbery są tropikalne regiony Afryki Południowej oraz Azji. Jej koszyczki kwiatowe przypominają duże stokrotki, które mają różne kolory – od bieli, przez odcienie różu do żółci i głębokiej czerwieni. Poza pięknymi kwiatami i bezproblemową uprawą gerbera produkuje w nocy sporo tlenu i oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji chemicznych (np. benzen, trichloroetylen) – warto więc umiejscowić ją w sypialni. Jak często podlewać gerberę? Najlepiej co drugi dzień, gdyż ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Latem warto zasilać roślinę płynnym nawozem (dodając go do wody raz w tygodniu).

Palma areka

Palma Areka (Areca Dypsis) to roślina doniczkowa o wyjątkowo okazałej koronie liści, które wyrastają z długich łodyg. Elegancki pokrój to nie jedyna jej zaleta. Palma Areka podobnie jak jej zieloni poprzednicy, ma zdolność oczyszczania i nawilżania powietrza (usuwa dwutlenek węgla, formaldehyd, ksylen, toluen). Warto więc postawić palmę w sypialni – zdrowy sen gwarantowany! Ojczyzną rośliny (w zależności od odmiany) jest Madagaskar, Filipiny, Malezja. W naturalnych warunkach osiąga kilka metrów wysokości. Uprawiając ją w polskich, domowych warunkach, możemy wyhodować około 2-metrowy okaz. Arece służy duża ilość rozproszonego światła oraz wysoka wilgotność powietrza. Warto więc pamiętać o regularnym zraszaniu liści. Równie ważne jest częste podlewanie (podłoże powinno być stale wilgotne).

Money plant

Ostatnia niewymagająca roślina pokojowa to money plant o charakterystycznych szpiczastych liściach, uwielbiany przez wiele osób. Wykazuje właściwości oczyszczające powietrze i jest niekłopotliwa w uprawie. Kupując ten pożyteczny okaz, możemy pozbyć się formaldehydu, benzenu, ksylenu i toluenu, oddychając czystym powietrzem. Należy chronić money plant przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i podlewać co 3-4 dni. Warto wspomnieć, że liście tej rośliny są toksyczne, dlatego nie powinna znajdować się w zasięgu małych dzieci oraz zwierząt domowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Fotoceramika: Doskonałe połączenie fotografii i ceramiki
Fotoceramika: Doskonałe połączenie fotografii i ceramiki
Fotoceramika: Przenieś swoje ulubione zdjęcia na ceramikę i stwórz trwałe dzieła sztuki, które będą Ci towarzyszyć na co dzień.
Sesje fotograficzne w studio: jak wykorzystać przestrzeń i oświetlenie do uzyskania doskonałych zdjęć?
Sesje fotograficzne w studio: jak wykorzystać przestrzeń i oświetlenie do uzyskania doskonałych zdjęć?
Sesje fotograficzne w studio to szansa na tworzenie doskonałych zdjęć. Dowiedz się, jak wykorzystać przestrzeń, oświetlenie i tło.
Poradnik dla miłośników kotów: Jak zadbać o codzienne potrzeby swojego kociego przyjaciela
Poradnik dla miłośników kotów: Jak zadbać o codzienne potrzeby swojego kociego przyjaciela
Zadbaj o codzienne potrzeby kota: od karmy po zabawę.
Ostatnie wpisy