Dziwne rośliny na świecie

Rośliny
Dziwne rośliny na świecie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Niezwykły świat roślin może nas bardzo zaskoczyć. Nietypowe rośliny występują zarówno w Europie, jak i w Afryce. Wielu kolekcjonerów szuka niezwykłych okazów do swojej kolekcji. Niektóre z nich można również podziwiać w rozsianych na całym świecie ogrodach botanicznych. Koniecznie sprawdź nasz ranking dziwnych roślin.

Wollemia szlachetna

To bardzo szlachetne drzewo, odkryte dopiero w 1994 roku w Australii. Wcześniej można było je znaleźć w skamielinach pochodzących sprzed 150 milionów lat. W ciągu ostatnich lat roślina ta została sztucznie rozmnożona i jest wprowadzona do sprzedaży jako osobliwość botaniczna. Niestety, żeby móc handlować tą rośliną, trzeba mieć odpowiednią licencję.

Nazywana jest również żywą skamieliną. Najstarsze okazy Wollemi szlachetnej mają nawet 1000 lat! Jest również niezwykle wysoka – może osiągnąć 40 metrów wysokości i tak jak świerk lub sosna zwyczajna, posiada igły i szyszki. Została wpisana do “Czerwonej księgi gatunków zagrożonych IUCN” jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

Fot. Krzysztof Ziarnek, Kenraiz/Wikimedia Commons/ CC BY-SA 4.0

Hydnora africana

Nie jest to roślina w naszym rozumieniu tego słowa. Hydnora africana jest tak naprawdę pasożytem, podobnym do znanej w Polsce jemioły. Żeruje na korzeniach roślin z rodziny wilczomleczowatych. Występują na jałowych pustyniach Afryki i o dziwo jest jadalny. Niestety niewiele osób byłoby w stanie go zjeść. Hydnora africana, tak jak wyżej opisany kwiat, wydziela bardzo nieprzyjemny, zgniły zapach. Ma on za zadanie zwabić skarabeusze, które ją zapylają i pomagają tym samym w jej rozmnażaniu. Została odkryta przez Sherwina Carlquista w 1973 roku.

Drakaea Glyptodon

Ten niezwykły storczyk występuje w Australii Zachodniej i jest bardzo niewielkich rozmiarów. Swoją niezwykłość zawdzięcza wyglądowi – kwiaty przypominają pewnego owada – samicę jednej z błonkówek, która często czeka na szczycie rośliny, by móc kopulować z samcem. Taki wabik ma zapewnić roślinie zapylenie.

Fot. Jean and Fred from Perth, Australia/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Madonna

Ten kwiat przypomina małą rzeźbę Madonny umieszczoną w środku kwiatu. Pięknie prezentuje się w świetle, ponieważ kwiatostan jest pokryty delikatnym meszkiem, przypominającym szron. Co ciekawe, Madonna jest również domem dla mrówek. W środku łodyg znajdują się tunele, a bulwiaste dno rośliny stanowi naturalny dom dla tych owadów. Mrówki nie szkodzą roślinie.

Gnijąca lilia

Ten kwiat możesz kojarzyć z filmem „Dennis rozrabiaka”. Kwitnie bardzo rzadko, ponieważ jego hodowla jest dość skomplikowana. Naturalnie rośnie w Indonezji – na Sumatrze. Nazwa pochodzi od wyrazu  amorphos – zniekształcona. Faktycznie kwiat gnijącej lilii jest ogromny i nie ma konkretnego kształtu. Niektóre okazy tego dziwnego kwiatu mogą osiągnąć nawet 3,6 m długości i ważą 90 kg. Oprócz dziwnego kształtu Gnijąca lilia jest niezwykła również pod innym względem – wydziela fetor gnijącego ciała. Dzięki temu przyciąga owady, które ją zapylają.

Fot. Richard J. Rehman/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Raflezja Arnolda – bukietnica

Ta bardzo ciekawa, a jednocześnie piękna roślina. Ma niezwykły wygląd – nie ma liści, korzeni, ani nawet łodyg. Na jej budowę składa się wyłącznie pięć bardzo czerwonych oraz mięsistych kwiatów. Podobnie jak wyżej wymieniona przez nas Gnijąca Lilia wydziela nieprzyjemny zapach padliny. To on zwabia zapylające go muchówki. Występuje na terenie Sumatry w lasach deszczowych i jest tam nazywana “trupim kwiatem”. Kwitnie jedynie przez 5 lub 7 dni raz na kilka lat. Przez biologów jest uznawana za roślinę wymierającą.

Czapla biała

Jest to bardzo wytworna i piękna odmiana orchidei. Uwielbiana przez ogrodników oraz kolekcjonerów. Jej dzikie odmiany kwitną w Azji, ale również spotykana jest dość często w Stanach Zjednoczonych. W przypadku tej rośliny kwiaty rosną wzdłuż jednej łodygi i przypominają czaplę na brzegu rzeki. Na jednej roślinie może znajdować się nawet dziesięć pojedynczych kwiatów, a sama roślina rośnie do nawet 40 cm wysokości.

Fot. sunoochi from Sapporo, Hokkaido, Japan/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Żywe kamienie

Kamienie kojarzą się raczej z nieożywionymi przedmiotami. Żywe kamienie, jak sama nazwa wskazuje, są roślinami! Co ciekawe, są one coraz bardziej popularne również w Polsce. Wyglądają jak małe kamienie, choć wcale nimi nie są. Bulwy mają kształt opływowych kamieni i kwitną żółtymi kwiatami, przypominającymi białe stokrotki. Ten ciekawy kwiat pochodzi z RPA, gdzie panują dość wysokie temperatury. Bulwa przechowuje wodę, dlatego Żywe kamienie nie potrzebują dużo wilgoci, by przetrwać.

Dwulistnik muszy

To kolejna orchidea w zestawieniu dziwnych roślin występujących na Ziemi. Dwulistnik muszy często występuje na terenie Europy. Rośnie od 30 do 40 cm i ma bardzo niezwykłe kwiaty, które przypominają swoim wyglądem oczy muchy. Zapachem oraz oczywiście wyglądem przyciąga muchy i mszyce. Co ciekawe, bulwy tej rośliny można suszyć i są bardzo pożywne. Muchy i mszyce są przyciągane do tej orchidei również za sprawą wydzielanych przez nią feromonów.

Fot. Holger Krisp/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Zdjęcie główne: sunoochi from Sapporo/Hokkaido, Japan/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zaklęcie chwili: Jak sport i hobby mogą stać się inspiracją dla twojej fotografii
Zaklęcie chwili: Jak sport i hobby mogą stać się inspiracją dla twojej fotografii
Zwiedź świat sportu i hobby fotografując pasje, ekscytację i radość. Odkryj, jak te elementy mogą wydobyć najbardziej inspirujące zdjęcia, które zaskakują i poruszają.
O czym musisz pamiętać, przygarniając psa ze schroniska?
O czym musisz pamiętać, przygarniając psa ze schroniska?
Przygarnięcie psa ze schroniska to z pewnością piękny gest, który pozwala na dawanie nowego domu zwierzakowi, który miał nie najlepsze życie. Jednak nie należy zapominać, że zwiąże Cię to z wieloma zobowiązaniami i odpowiedzialnościami.
Dlaczego warto skorzystać z usług fotografa biznesowego?
Dlaczego warto skorzystać z usług fotografa biznesowego?
Odkryj potencjał fotografii w budowaniu profesjonalnego wizerunku firmy! Dlaczego warto skorzystać z usług fotografa biznesowego?
Ostatnie wpisy