Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

Rośliny
Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakość powietrza, jakim oddychamy w domach, ma duży wpływ na nasze zdrowie. Coraz więcej Polaków inwestuje w oczyszczacze powietrza. 

Oprócz kupna tych urządzeń, warto również postawić na alternatywne i ekologiczne rozwiązania, jakimi są rośliny. Pochłaniają one głównie zanieczyszczenia gazowe. Jakie gatunki sprawdzą się w przypadku oczyszczania powietrza? Sprawdźmy!

Rośliny – skuteczne oczyszczanie powietrza w domach i biurach

Mieszkania i biura to miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Powietrze w nich nie jest jednak najczystsze. Wszelkie zanieczyszczenia biorą się z farb, płynów do czyszczenia, a także z zewnątrz. Problem niskiej jakości powietrza dotyczy w szczególności większych miast, które zmagają się ze smogiem. Fakt, że rośliny mogą pomóc w usuwaniu zanieczyszczeń, potwierdzili naukowcy z NASA. W zależności od wielkości pomieszczenia, może wystarczyć zakup już 3 albo 6 roślin, które wyeliminują wiele zanieczyszczeń. Jakie rośliny wykazują największą efektywność?

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiaty wykazują największą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. Poza tym, wyglądają bardzo pięknie. Charakteryzują się wydłużonymi liśćmi oraz białymi kwiatostanami, które przypominają żagiel. Kwiaty pojawiają się od wiosny do wczesnej jesieni, jednak przy dobrym nawożeniu mogą rozkwitać również zimą. Zwykle rośliny te osiągają ok. 30-80 cm. Najlepsze stanowisko dla skrzydłokwiatów to lekko zacienione miejsca, w których panuje temperatura pokojowa.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez mimba bimba (@mimba_bimba)

Nefrolepis (Nephrolepis)

Nefrolepis czy nerczyłusk to niezwykle efektywna broń w walce z zanieczyszczeniami nagromadzonymi w powietrzu. Nefrolepis to po najzwyklejsza paprotka, z którą każdy z nas spotkał się w domach, urzędach czy szkołach. Liście tej rośliny mogą osiągnąć nawet 60 cm, dzięki czemu wygląda bardzo imponująco. Ta szeroka, lekko zwisająca kępa powinna być umieszczona w niedalekiej odległości od okna, jednak nie powinno się wystawiać jej na bezpośrednią ekspozycję słońca. Paprotka uwielbia rozproszone światło oraz wilgoć. Roślinę tę warto regularnie zraszać, a także zapewnić jej temperaturę pokojową. Należy pamiętać także o tym, aby nie dopuszczać do wyschnięcia korzeni.

Dracena (Dracaena)

Draceny to rośliny występujące w zawrotnej liczbie wariacji. Dzięki temu każdy może zdecydować się na tę, która najbardziej wpisuje się w jego estetykę. Draceny to bardzo popularne rośliny doniczkowe, które lubią miejsca jasne, z rozproszonym światłem. Podłoże tych roślin powinno być stale lekko wilgotne. Inaczej na końcówkach liści pojawią się suche, brązowe plamy. Ważny jest także odpowiedni drenaż, ponieważ draceny nie tolerują zbyt długiego moczenia korzeni. To kwiaty idealne dla początkujących hodowców roślin domowych.

Palma kencja (Howea forsteriana)

Palma kencja to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które uważają, że „nie mają ręki do roślin”. Dlaczego? Palma ta jest mało wymagającą rośliną. Świetnie sprawdzi się nie tylko w domach, lecz także biurach. Liście kencji wyglądają fenomenalnie. Te zielone pióropusze mogą pozytywnie wpłynąć na ogólną estetykę wnętrz. Roślina może osiągnąć nawet 2,5 m wysokości, więc doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach wysokich. Warto zapewnić jej przepuszczalne, próchniczne podłoże z obojętnym pH. Palma kencja uwielbia słoneczne stanowiska, a także te, z rozproszonym światłem. Nie powinno się jej jednak przelewać oraz stawiać w przeciągu.

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Epipremnum złociste to roślina o pięknych, zielono-złotych liściach średniej wielkości. Warto wiedzieć, że Epipremnum występuje także w wielu innych wersjach, np. bardzo ciekawej, neonowej (Golden Pothos). Epipremnum złociste to roślina pnąca, której pędy sięgają nawet 1 m. Jest to mało wymagająca propozycja. Epipremnum dobrze rośnie w słońcu, a także półcieniu. Nie wymaga również specjalnego podłoża. Jeśli chodzi natomiast o podlewanie, wystarczy (w okresie wegetacji) nawadniać ją ok. 2 razy w tygodniu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Sandra (@na_parapecie)

Zdj. główne: Chris Abney/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przysmaki dla koni – smakowite i zdrowe nagrody dla naszych czteronożnych przyjaciół
Przysmaki dla koni – smakowite i zdrowe nagrody dla naszych czteronożnych przyjaciół
Koniom, podobnie jak nam, ludziom, zdarza się potrzebować odrobiny zachęty i nagrody.
Amerykańska armia będzie testować nowoczesną broń hipersoniczną
Amerykańska armia będzie testować nowoczesną broń hipersoniczną
Nisko lecący pocisk ma być przyszłością obrony antyrakietowej US Air Force.
Przewodnik po fotografii: Mistrzowskie techniki i triki dla początkujących
Przewodnik po fotografii: Mistrzowskie techniki i triki dla początkujących
Przewodnik dla początkujących fotografów - odkryj mistrzowskie techniki i triki, które podniosą Twoje umiejętności fotograficzne!
Ostatnie wpisy