Rośliny, które ozdobią salon

Rośliny
Rośliny, które ozdobią salon
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dekoracje wnętrz to nie tylko obrazy czy wszelkiego rodzaju bibeloty, takie jak rzeźby i figurki, świeczniki i świece czy ramki na zdjęcia. Od dawna rośliny stanowią ozdobę naszych domów, a na pewno nie raz piękny bukiet postawiony na stole w Twoim salonie nadawał mu zupełnie innego wyrazu. Od kilku lat wraca również moda na rośliny zielone, którymi coraz częściej interesują się także młodzi ludzie. Dzięki temu, o wiele łatwiej niż wcześniej, można dostać ciekawe odmiany i środki do ich pielęgnacji. Jakie rośliny wybrać i czym się kierować, gdy gdy nie mamy im do zaoferowania zbyt wiele słońca – albo wręcz przeciwnie, narażone będą na upał?

PRLowski hitc

Monstery swoje drugie życie otrzymały nie tak dawno temu, gdy ich dziurawe, duże liście przyciągnęły powszechną uwagę. Ich motyw można było znaleźć dosłownie wszędzie – na biżuterii, torbach czy nawet… pościeli. Monstera to doskonały – i modny! – wybór do salonu, który ma odrobinę miejsca, bowiem te rośliny rzadko kiedy pozostają przy niewielkich rozmiarach. Już zakupić można je naprawdę spore, choć zawsze najlepszym rozwiązaniem jest pozwolenie, by mniejszy okaz rozwinął się w swoim nowym domu. W dobrych warunkach monstera rośnie szybko i staje się piękną, majestatyczną ozdobą pokoju, do którego wnosi poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Jakie warunki będą dla monstery najlepsze?

  • Oświetlenie – monstera lubi światło rozproszone; to roślina, która żyje w dżungli, dlatego narażenie jej na bezpośrednie, ostre słońce, zwyczajnie ją spali; młodą roślinę spokojnie możesz postawić w ciemniejszym miejscu, jednak starszej należy zapewnić nieco więcej światła.
  • Wilgotność – umiarkowana.
  • Podlewanie – zimą ograniczone, latem dopiero gdy przeschnie wierzchnia warstwa.

Zachwycające kwiaty

Niewiele jest roślin zielonych, o których kwitnienie tak naprawdę nie musisz się martwić. Kiedy chcesz zapewnić swojemu salonowi dawkę kolorów, postaw na anturium. W odpowiednich warunkach kolejne kwiaty anturium pojawiają się szybko, a sama roślina może osiągnąć naprawdę spore rozmiary – wszystko w zależności od wybranej odmiany. Ciekawą cechą charakterystyczną anturium jest to, że roślina doskonale radzi sobie z oczyszczaniem powietrza (między innymi z amoniaku, kselynu i formaldehydu). To bardzo łatwa w uprawie roślina, której nie tylko kwiaty, ale też jej strzałkowate lub sercowate liście, doskonale pełnią funkcję dekoracyjną.

Jakie warunki będą dla anturium najlepsze?

  • Oświetlenie – jasne, ale rozproszone, anturium należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
  • Wilgotność – umiarkowana.
  • Podlewanie – roślina nie może stać w wodzie, jednak należy ją podlewać regularnie.
stroczyki
Photo by RainerBerns from Pixabay.com

Do słonecznego salonu

Co charakteryzuje rośliny, które doskonale sprawdzą się na nasłonecznionym parapecie lub po prostu w pomieszczeniu, którego okna skierowane są na południe? Przede wszystkim niewielkie zapotrzebowanie na wilgotność. Do tej kategorii zaliczyć możesz wszelkiego rodzaju kaktusy i sukulenty, między innymi bardzo widowiskowe eszewerie czy hawrosje. To rośliny, które potrafią osiągnąć naprawdę spore rozmiary, gdy tylko zapewnisz im odpowiednio dużą donicę. Wbrew pozorom nie tak trudno również doprowadzić je do kwitnienia! Gdy Twój pomysł na udekorowanie salonu kilkoma większymi roślinami, postaw na przykład na nolinę wygiętą (zwaną też nogą słonia). To roślina, która ma szeroki, zgrubiały u podstawy pień, w którym gromadzi wodę. U jej szczytu wyrasta rozeta długich, mocnych i szorstkich liści. Ta roślina rośnie do jednego metra, przez co może być naprawdę efektowną dekoracją salonu. 

kwiaty w doniczkach
Photo by congerdesign from Pixabay.com

Nie tylko rośliny zdobią

Choć nie ma chyba kogoś, kto powiedziałby z ręką na sercu, że nie podoba mu się wygląd pomieszczenia ozdobionego roślinami (prędzej powie, że opieka nad roślinami jest zbyt trudna, a wystarczy zacząć od tych, które proponowane są początkującym!), warto pamiętać, że nie samymi roślinami człowiek żyje. Równie wspaniałą dekoracją salonu będą bowiem donice do salonu, ozdobne kratki, na których wesprzesz swoją roślinę czy też całe konstrukcje, po których będzie mogła się piąć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zacząć przygodę z fotografią?
Jak zacząć przygodę z fotografią?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z fotografią, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto nasze złote rady!

Aparat fotograficzny – czym kierować się przy jego zakupie?
Aparat fotograficzny – czym kierować się przy jego zakupie?
Obecnie każdy ma w kieszeni telefon komórkowy z dość dobrym aparatem fotograficznym.
Amerykańska armia będzie testować nowoczesną broń hipersoniczną
Amerykańska armia będzie testować nowoczesną broń hipersoniczną
Nisko lecący pocisk ma być przyszłością obrony antyrakietowej US Air Force.
Ostatnie wpisy