Rasy

Pies dla alergika – 5 ras, które warto wziąć pod uwagę

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Alergia na psa to dość powszechny problem domowników. Tak naprawdę źródłem alergenów może nie być bezpośrednio sierść, a ślina lub… łzy! Zobacz, jakie rasy dla alergików są bezpieczne albo uczulają w małym stopniu.

Alergia na psa – czym się objawia?

Jeśli jesteś alergikiem i odwiedzałeś swoich znajomych, którzy mają psa, pewnie dobrze wiesz, że uczulenie objawia się kichaniem, wydzieliną z nosa i jego swędzeniem. Co ciekawe, zwierzę nie musi bezpośrednio mieć kontaktu z osobą uczuloną. Wystarczy, że siądzie się na tej samej kanapie, co kilka godzin wcześniej leżał czworonożny przyjaciel znajomego.

Reakcja może być też poważniejsza i pojawiać się również na skórze w postaci zaczerwienienia. U niektórych alergików uczulenie objawia się też łzawieniem oczu, bólem głowy, dusznością i kaszlem. Wszystko jednak zależy od indywidualnego przypadku.

Psy dla alergików – jakie rasy uczulają w mniejszym stopniu?

Ze względu na to, że większość alergii na psy spowodowana jest białkiem, które występuje w różnego rodzaju wydzielinach zwierzęcia, istnieją rasy, które mogą uczulać mniej niż pozostałe. Wśród nich są yorkshire terrier, maltańczyk i shih tzu. Co ciekawe, niektórzy alergicy mają nawet w domu pudle, które mają przecież bujną sierść. Jednak wypada ona dość rzadko w porównaniu z innymi rasami.

Możesz jeszcze wziąć pod uwagę takie rasy:

  • sznaucer,
  • basensji,
  • bichon frise,
  • bolończyk,
  • labradoodle (skrzyżowanie labratoda retrieviera z pudlem),

Przed przyjęciem pod swój dach zwierzęcia, powinieneś jednak wcześniej zadbać o kontakt z psami konkretnej rasy. Dzięki temu sprawdzisz jak reaguje Twój organizm i czy dobrze się czujesz po długiej zabawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *