Aparat fotograficzny – czym kierować się przy jego zakupie?

Sprzęt
Aparat fotograficzny – czym kierować się przy jego zakupie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie każdy ma w kieszeni telefon komórkowy z dość dobrym aparatem fotograficznym. I choć na amatorskie potrzeby będzie on wystarczający, to jednak o wiele lepsze zdjęcia można zrobić klasycznym aparatem, który nadal daje większe możliwości techniczne. Jak wybrać ten, który pozwoli nam zrobić fotografie najlepszej jakości i będzie służył przez długie lata?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu fotograficznego?

Aparat musi przede wszystkim spełniać wszystkie nasze oczekiwania. Korzystanie z niego ma być dla nas proste i przyjemne. Warto więc zastanowić się nad kilkoma parametrami, które są istotne przy wyborze aparatu fotograficznego.

Rozmiar

Choć rozmiar aparatu zazwyczaj nie ma wpływu na jakość robionych zdjęć, to ta kwestia może być kluczowa przy jego zakupie, szczególnie gdy chcemy wykonywać zdjęcia w podróży. Wtedy o wiele lepiej sprawdzi się mały, kompaktowy aparat, który zmieści się do kieszeni. Jeżeli zdecydujemy się na większy model, musimy liczyć się z tym, że będziemy potrzebować do niego specjalnej torby lub plecaka.

Zasilanie

Kolejną kwestią wartą uwagi jest sposób, w jaki aparat się ładuje. Nie chcemy chyba znaleźć się w sytuacji, gdy nie możemy uwiecznić wyjątkowej chwili z powodu rozładowanego sprzętu. W tej chwili na rynku można znaleźć aparaty zasilane popularnymi bateriami paluszkami AA lub AAA. Ich plusem jest niewątpliwie dostępność, gdyż tego typu baterie kupimy w każdym sklepie.

Jednak coraz więcej aparatów ma swój własny akumulator. Trzeba pamiętać o jego regularnym ładowaniu, szczególnie jeżeli wybieramy się w długą podróż. Oczywiście akumulator akumulatorowi nierówny. Niektóre z nich wytrzymają krócej, inne dłużej, dlatego warto zwracać uwagę na indywidualne parametry każdego sprzętu.

Przeznaczenie

Z aparatu może korzystać każdy – od dziecka do osoby w starszym wieku. Jeśli po aparat chce sięgnąć dziecko lub senior, warto zainwestować w model prosty w obsłudze. Proste kompakty będą idealne do stawiania pierwszych kroków w świecie fotografii.

Jeśli świat fotografii nie jest dla Ciebie nowością i masz już swoje pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie, śmiało możesz sięgnąć po bardziej zaawansowany model aparatu np. lustrzankę. Pozwoli Ci ona na większą swobodę w robieniu zdjęć oraz ciekawe eksperymenty fotograficzne.

Model aparatu

Aparaty można podzielić ze względu na ich budowę. Warto się nieco bliżej przyjrzeć tej klasyfikacji, gdy zamierzamy kupić nasz idealny model.

Prosty aparat kompaktowy

Prosty aparat kompaktowy, czyli tzw. małpka, to najtańsza opcja, szczególnie polecana dla osób początkujących. Przez swój mały rozmiar jest idealny do zabierania w podróże lub na imprezy. Aparaty te mają niestety nieco słabszą optykę, co może być kłopotliwe podczas wykonywania zdjęć w nocy.

Bezlusterkowiec

Bezlusterkowiec to idealny model aparatu dla osób, dla których lustrzanki są za ciężkie. Nadal otrzymujemy wysoką jakość fotografii przy o wiele większej poręczności. Do bezlusterkowców możemy dokupić lampę błyskową lub dodatkowy obiektyw, co zwiększy jakość zdjęć.

Lustrzanka

Według profesjonalnych fotografów to właśnie lustrzanki zapewniają najlepszą optykę. Wiele osób ceni sobie również możliwość wykonywania zdjęć w trybie manualnym. W szybki sposób możemy zmieniać ustawienia, często bez potrzeby wchodzenia w menu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Markus Spiske

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przysmaki dla koni – smakowite i zdrowe nagrody dla naszych czteronożnych przyjaciół
Przysmaki dla koni – smakowite i zdrowe nagrody dla naszych czteronożnych przyjaciół
Koniom, podobnie jak nam, ludziom, zdarza się potrzebować odrobiny zachęty i nagrody.
Jak być odpowiedzialnym właścicielem psa?
Jak być odpowiedzialnym właścicielem psa?
Bycie odpowiedzialnym właścicielem psa to również troska o jego zdrową dietę. Odkryj zalety ekologicznej karmy dla psa.
Wakacje z psem. W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć?
Wakacje z psem. W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć?
Wakacje z psem nie muszą być dla nas udręką. Nasz pupil może poczuć się bezpiecznie i komfortowo, jeśli zaopatrzymy się w różne dodatkowe akcesoria
Ostatnie wpisy