A zatem skąd mamy wiedzieć, kiedy podlać roślinę i jaka powinna być ilość wody. Istnieją poradniki zawierające instrukcje co do podlewania, jednak dla początkujących miłośników roślin, nie zawsze będą one skuteczne. Bardzo łatwo uśmiercić kwiaty, dając im za mało lub za dużo wody. Istnieje na szczęście sposób, który bardzo ułatwi życie wszystkich entuzjastów zieleni. Wyobraź sobie, że w kilka sekund możesz się dowiedzieć, czy roślina potrzebuje więcej wody, oraz czy dostatecznie ją podlewasz. Jest to możliwe, dzięki przyrządowi, który nazywa się higrometr gleby!
Higrometr to przyrząd, który wkłada się w glebę i pokazuje on nam na skali od 1 do 10 poziom wilgotności i nawodnienia gleby. Na podstawie tego, bardzo łatwo oszacować, ile wody należy dolać lub czy w ogóle trzeba to zrobić. Istnieje dużo rozpisek, które w skali punktowej pokażą nam, jak bardzo wilgotną glebę potrzebuje dany gatunek.
Przykładowo ceropegia nazywana też Lampionem Chińskim (co jest dosyć ciekawe, ponieważ pochodzi ona z RPA, a nie z Azji) nie będzie potrzebowała dużego nawodnienia. Wystarczy utrzymywać ją na suchym podłożu. Czyli, gdy wbijemy higrometr w glebę w doniczce ceropegii, na wyświetlaczu powinien pojawić się numerek 1 lub 2.
Inaczej będzie to wyglądać w przypadku fitoni. Wywodzą się one z wilgotnych lasów równikowych. W związku z tym będą one potrzebować o wiele więcej wody niż afrykańskie ceropegie. Gleba fitonii powinna być utrzymana w wilgotności między 4 a 5 punktów, a co za tym idzie, wymaga ona więcej opieki i częstszego podlewania.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zostało przyjęte, że gdy higrometr podczas jego użycia pokazuje między 1 a 3, to jest to gleba sucha. Dalej, gdy wskaże od 4 do 7, oznacza to, że podłoże jest wilgotne. W przypadku gdy zobaczymy liczbę między 8 a 10, to gleba jest bardzo mokra, co raczej nie powinno się zdarzyć.
Ważne jest, aby nie zostawiać higrometru na stałe w glebie. Może to zepsuć jego działanie. Według zaleceń najlepiej przetrzymywać go w miejscu suchym tak, aby miał kontakt z podłożem, tylko podczas sprawdzania wilgotności.
Zdjęcie główne: Huy Phan/pexels.com