Twoje dziecko marzy o psie? Sprawdź, jakie rasy będą najbardziej odpowiednie

Rasy
Twoje dziecko marzy o psie? Sprawdź, jakie rasy będą najbardziej odpowiednie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – także tego najmniejszego, który ma zaledwie kilka lat. Niektóre rasy mają szczególne predyspozycje do obcowania z dziećmi, ale pamiętać trzeba o tym, że decydujący jest sposób wychowania i ułożenia czworonoga. Nie można też małego dziecka pozostawiać z psem bez opieki.

Dzieci i psy. Na co warto uważać?

Dzieci są ruchliwe i hałaśliwe, co może być dezorientujące dla czworonogów. Pies obcujący z nimi powinien być odpowiednio ułożony tak, aby nie przejawiał agresji. Nie można też dopuścić do tego, żeby to dzieci krzywdziły zwierzę lub były wobec niego agresywne. Ważnym zadaniem rodziców jest to, żeby zabawa dziecka z psem przebiegała w bezpieczny sposób.

Pies nie może być prezentem

Decyzja o adopcji lub kupnie psa musi być przemyślana i należeć do rodzica, nie zaś być wyłącznie zachcianką dziecka. Trzeba zdawać sobie sprawę, że na początku wzajemne relacje między psem a najmłodszymi członkami rodziny mogą nie być idealne. Może się nawet okazać, że będzie potrzebna pomoc behawiorysty.

Jaki pies w rodzinie z dziećmi?

Wśród ras polecanych dla rodzin z dziećmi wyróżnia się zarówno bardzo małe, jak i duże  psy. Od rozmiarów istotniejsze są przecież cechy rasy, której chce się zaufać.

Fot. Alvan Nee/Unsplash

Małe rasy dla rodzin z dziećmi

Wybór niewielkiego psa często podyktowany jest względami mieszkaniowymi, brakiem czasu lub lękiem przed tym, żeby czworonóg w zabawie nie skrzywdził dziecka. Do szczególnie mocno polecanych spokojnych i cierpliwych w stosunku do dzieci ras należą:

  • Mops – niezbyt ruchliwe, ale skłonne do psot mopsy, to zwierzęta bardzo spokojne i dlatego dobrze będą nadawały się do domu z dziećmi; dodatkowo lubią wspólną zabawę;
  • Yorkshire Terrier – akurat ta mała rasa może być doskonałym towarzyszem dla nieco większych dzieci, które uwielbiają spędzać czas na zewnątrz. Wykazują z czasem duże przywiązanie do rodziny i dają się chętnie nosić na rękach. Dzieci muszą przy tym nauczyć się kompleksowego dbania o takiego pupila – także o jego długą sierść;
  • Maltańczyk – psy o radosnym i łagodnym usposobieniu, które ważą do 4 kilogramów; posiadają rodowód sięgający starożytnej Grecji i długi staż w towarzyszeniu człowiekowi.

Średnie rasy dla rodzin z dziećmi

Większy wybór ras dobrych do domu z dziećmi jest wśród nieco większych psów. Mowa przede wszystkim o:

  • Golden Retriever – pies, który uwielbia dzieci, ale musi też mieć dostatecznie dużą porcję ruchu i zabawy. Stąd też jest dobrym towarzyszem dla nieco starszych dzieci, które mają duże pokłady energii. Retrievery są niesamowicie pogodne i przyjacielskie, niechętnie zostają same. Oczywiście uwielbiają aportować;
  • Bokser – pomimo tego, że są to psy obronne, to jednocześnie są wyjątkowo łagodne wobec własnej rodziny i oddane w stosunku do dzieci. Ich zrównoważony charakter sprawia, że są bardzo ostrożne i cierpliwe, a więc przydatne jako psy dla rodzin z malutkimi dziećmi. Nawet starsze psy tej rasy chętnie bawią się z najmłodszymi;
  • Beagle – krótkonogie i żwawe psy również nadają się jako psy do domów z małymi dziećmi. To psy mądre, zaangażowane i bardzo towarzyskie.

Duże rasy dla rodzin z dziećmi

Gdy mamy małe dzieci, psem rodzinnym może też z powodzeniem stać się przedstawiciel jednej z większych ras. Szczególnie poleca się:

  • Owczarek niemiecki – pomimo rozmiarów i kwalifikacji jako pies użytkowy, może stać się również doskonałym psem rodzinnym. Ceni się zwłaszcza jego wierność, oddanie i wysoką inteligencję. Dobrze wytresowany pies będzie doskonałym towarzyszem małych dzieci. Trzeba im jednak poświęcać uwagę i zapewnić dużo ruchu.
  • Owczarek Collie – ten piękny pies uważany jest za wprost idealne zwierzę rodzinne. Wspaniały wygląd, inteligencja i bardzo duża zdolność uczenia się, to podstawowe cechy tej rasy. Charakterystyczna dla nich jest też wrażliwość na nastroje swoich opiekunów.

Fot. Muscat_Coach/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Słodkie małe futrzaki: Kocięta do adopcji
Słodkie małe futrzaki: Kocięta do adopcji
Czy marzysz o uroczej i puchatej towarzyszce, która wypełni Twoje życie radością? Jeśli tak, to kocięta do adopcji są doskonałym wyborem.
Jak zacząć przygodę z fotografią?
Jak zacząć przygodę z fotografią?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z fotografią, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto nasze złote rady!

Aparat fotograficzny – czym kierować się przy jego zakupie?
Aparat fotograficzny – czym kierować się przy jego zakupie?
Obecnie każdy ma w kieszeni telefon komórkowy z dość dobrym aparatem fotograficznym.
Ostatnie wpisy