Fotografia

Roman Kalarus – życie i twórczość słynnego polskiego plakacisty

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Roman Kalarus kojarzony jest przede wszystkim jako plakacista i wykładowca akademicki. To człowiek naprawdę wielu talentów. Nie boi się wyzwań, a jego twórczość głęboko porusza.

Roman Kalarus przyszedł na świat 21 marca 1951 r., w Katowicach. Sprofilowaną artystycznie edukację rozpoczął już od szkoły średniej – uczęszczając do liceum plastycznego. W 1976 obronił dyplom na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Z uczelnią związany jest do dziś – stworzył autorską pracownię działań wizualnych, na której wykłada. Kalarus jest także wykładowcą w pracowniach zawodowych Śląskiej Wyższej Szkoły Informatyki, kierunek kompozycja i projektowanie graficzne. W 1999 roku Roman Kalarus otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych.

Wielokrotnie nagradzany i wszechstronnie utalentowany artysta

Pomimo tego, iż Kalarus kojarzony jest głównie jako plakacista i wykładowca akademicki, nie są to jego jedyne zajęcia. Trudno znaleźć dziedzinę sztuki, w której artysta nie próbował swoich sił, w dodatku z sukcesem. Grafika, drzeworyt barwny, tworzenie scenografii, dekorowanie kościołów, a nawet tworzenie kolaży czy urządzanie muzycznego klubu. To wszystko ma w swoim CV Roman Kalarus. Jak podkreśla sam zainteresowany, zajmuje się różnymi tematami i technikami, aby się nie nudzić i nieustannie rozwijać.

Prace Romana Kalarusa są wystawiane i nagradzane na całym świecie. Najważniejsze wystawy indywidualne artysty prezentowane były m.in. w największych polskich i niemieckich miastach, Brukseli, francuskich Thiant i Grenoble, Kansas City w USA, Londynie, Budapeszcie, Kijowie, Sztokholmie i Helsinkach. Ponadto Kalarus bierze udział w licznych wystawach zbiorowych grafiki i plakatu. Jego prace docierają do najodleglejszych miejsc globu.

Nie bez znaczenia ma wkład Kalarusa w kształcenie nowych pokoleń plakacistów i grafików. Poza wykładaniem na rodzimych uczelniach artysta ma także na koncie wykłady dla studentów w: Stambule „Grafist 99” – Mimar Sinan University; Tel Awiwie „Vital” Center For Design Studies; Santiago i Vina del Mar Universidad Diego Portales i Universidad Vina del Mar czy Indiana University of Pennsylvania.

Twórca został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. To odznaczenie odebrał w 2007 roku z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2011 r. artysta został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Mocny przekaz w twórczości

Roman Kalarus znany jest z trudnych i niewygodnych tematów. Jego plakaty niejednokrotnie zaskakiwały formą i treścią, którą przekazują. Jednym z takich dzieł jest zaprezentowany w 1991 roku, podczas wystawy “Tożsamość polska”, plakat pt. „Ratujmy środowisko”. Plakat przedstawia samotne, umierające drzewo. Tłem obrazu jest polska flaga – białe niebo i czerwona ziemia. Korzenie drzewa to mocno zakotwiczony w ziemi krzyż. Symbolika i prostota plakatu są niezwykle wymowne.

Roman Kalarus był także zaangażowany w kampanię przeciwko piciu alkoholu zainicjowaną przez archidiecezję katowicką. Artysta stworzył szereg plakatów, które nawoływały do życia w trzeźwości. Plakaty zdobiły ulice miast południowej Polski, rozwieszone były na bilbordach, w środkach komunikacji miejskiej i na przystankach. Za plakat „Myślę, więc nie piję” – z tej serii Roman Kalarus otrzymał Grand Prix na XVII Biennale Plakatu Polskiego oraz brązowy medal na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyama w Japonii.

Odwaga i odrzucenie tabu

Roman Kalarus jest twórcą, który nie boi się odważnie wyrażać siebie w twórczości. Jego plakaty mają zdecydowane kolory, ostre kształty, jasne symbole. Kalarus nie boi się pokazywania erotyki, bólu, turpizmu. Jak sam przyznaje “nie znosi ładnych obrazków”. Artysta odważnie eksponuje ludzkie ciała – także ich erotyczną odsłonę. “Sztuka bez seksu nie jest sztuką i to nawet kościelną” – dodaje Kalarus.

Bez wątpienia Roman Kalarus jest jednym z najwybitniejszych artystów plakacistów naszych czasów. Warto zapoznać się z dorobkiem artystycznym Polaka i wyrobić sobie własne zdanie na temat jego niebanalnej twórczości.

Zdj. główne: James562/wikimedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *